Sf. Ioan Iacob de la Neamt-Hozevitul

În sfântul lăcaș se află și o raclă cu părticele din moaștele Sfântului Ioan Iacob de la Neamț. Au fost aduse la Biserica Boteanu-Ienii în 1992, anul canonizării ca Sfânt a Cuviosului Ioan Iacob de la Neamț - Hozevitul de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. O echipă a Televiziunii Române, plecată în Israel, la  Mănăstirea Sfântul Gheorghe Hozeva, pentru realizarea unui reportaj despre eveniment, a adus în România, cu acordul părintelui stareț, o  părticică din moaşte, o bucată de vată folosită la ștergerea moaștelor întregi şi un colţ din veşmântul cu care a slujit în timpul vieţii. Toate acestea au fost donate părintelui Vasile Axinia, paroh pe atunci, la biserica Boteanu-Ienii.

Biserica Ortodoxă Română îl prăznuiește pe Sfântul Ioan Iacob de la Neamț Hozevitul la data de 5 august, când, la biserica Boteanu-Ienii, se săvârșește Sfânta Liturghie însoțită de procesiunea cu cinstitele sale moaște. Pentru evlavia arătată de credincioși față de sfântul român, în programul săptămânal al slujbelor a fost inclus Acatistul Sfântului Ioan Iacob Hozevitul.